Astma ja rasedus

Header - rasedusAstma on väga levinud haigus ja seda põeb 1% kõigist rasedatest. Astma korral on peamine sümptom hingamisraskus, mis on tingitud põletiku tõttu kitsenenud hingamisteedest.

Kuidas mõjutab rasedus astmat?

Mõningatel juhtudel võib rasedus mõjutada astma raskust. Umbes 1/3 astmahaigetest rasedatest ei mõjuta rasedus astma kulgu, 1/3 võib rasedus astma kulgu parandada ja 1/3 hoopis halvendada. See, miks mõnedel naistel rasedus astma kulgu parandab, pole täpselt teada. Põhjuseks võivad olla muutused kehaomaste hormoonide, eriti glükokortikosteroid kortisooli, tasemes raseduse ajal. Inhaleeritavad glükokortikosteroidid on kõige tõhusamad põletikuvastased ravimid astma korral. Astma süvenemine võib olla samuti seotud muutustega, mis tekivad naise organismis raseduse ajal. Rasedus võib mõjutada nii õhu- kui verevoolu kopsudesse, kuna lapse kasvades surutakse diafragmat ülespoole ja surve rindkerele suureneb. Astmal on kalduvus süveneda just teise trimestri lõpus, kolmanda alguses. Pärast 36. rasedusnädalat, viimase 4 nädala jooksul enne sünnitust, astma nähud tavaliselt vähenevad või kaovad täiesti. Kui astma on piisavalt ravitud, siis on astmaga seotud vaevuste tekke tõenäosus sünnituse ajal väga väike. Juhul kui siiski mõned nähud tekivad, siis on need tavaliselt kerged ja hooravimi abil kiiresti mööduvad. Raske on ette ennustada, kuidas rasedus erinevatel inimestel astma kulgu mõjutada võib, kuid arstid pööravad erilist tähelepanu neile, kellel on esinenud raskeid astma atakke enne rasedust või eelmiste raseduste ajal.

Kuidas mõjutab astma rasedust?

Astma võib avaldada toimet sündimata lapsele mitmeti. Kui astma on raseduse ajal korralikult ravitud, siis pole ohtu tüsistuste tekkeks lapsel. Seega on väga oluline, et astma oleks korralikult kontrollitud kogu raseduse ajal. Kuula ja vaata ka heli ja piltidega varustatud veebiloengut astmast ja rasedusest. Loeng on inglisekeelne. Alusta