Astma ravi raseduse ajal

Rasedus2Suurim tõenäosus saada terve laps on emal, kelle haigus on hästi ravitud. Seetõttu on väga oluline hoida astma kontrolli all ka raseduse ajal.

Ravimata astma toime lootele ja emale

Kontrollimata astma tagajärjeks on hingamisraskus. Hingamise eesmärk on varustada organismi hapnikuga. Raseduse ajal saab lapse organism hapnikku ema kaudu ehk piltlikult öeldes peab ema hingama ka lapse eest. Kui hingamine on takistatud, siis jõuab vähem hapnikku nii ema kui lapse organismi. Loode vajab hapnikku normaalseks arenguks ja halvasti kontrollitud astmast tingitud hapnikupuudus võib kahjustada loodet, põhjustades madalat sünnikaalu, enneaegset sünnitegevust, sünnidefekte ja isegi surnultsündi. Halvasti kontrollitud astma korral on oht tüsistuste tekkeks suurem ka emal endal. Ebapiisava ravi tulemuseks võib olla kõrgenenud vererõhk (eklampsia sünnituse eel või ajal), veritsus või verejooks tupest või enneaegne sünnitus.

Astma ravi raseduse ajal

Kindlaim viis terve lapse saamiseks on astmahaige ema piisav ravimine. Seetõttu on väga oluline, et astmaravi tagaks piisava haiguse kontrolli. Üldjuhul ei manustata raseduse ajal ravimeid kergekäeliselt. Alati tuleb vaagida võimaliku kahju ja ravist tuleneva kasu vahekorda. Astmaravist tulenevad ohud emale ja lapsele on väiksemad kui ebapiisavalt ravitud astmast tulenevad ohud. Juba keskmise raskusega astmahoog võib põhjustada tõsiseid meditsiinilisi probleeme nii emale kui lootele. Oluline on pidada nõu arstiga juba raseduse varases staadiumis, et leida sobiv ravi, mis tagaks piisava astmakontrolli ilma oluliste kõrvalnähtudeta ja loodet kahjustamata. Isegi kui Te olete harjunud tulema toime astma vaevustega ilma ravimeid kasutamata, ei tohi astmanähtudega kohaneda ega alahinnata võimalikku kahju, mida ka vähesed sümptomid võivad tekitada lootele. Ideaalne oleks kui astma oleks sedavõrd hästi kontrollitud, et vaevusi polegi või on neid minimaalselt.

Astma pole piisava kontrolli all ja ravi on vaja tõhustada kui:
  • nähud ilmnevad sagedamini kui 1-2 korda nädalas
  • öised ärkamised astma tõttu esinevad enam kui kaks korda kuus
  • ainult vajadusel kasutatava bronhilõõgasti (“hooravim”) vajadus on igapäevane

Ravimi valik

Astma ravi raseduse ajal ei erine väga suuresti ravist enne või pärast rasedust. Kuigi ühegi ravimi korral ei ole võimalik tagada absoluutset ohutust, on kliiniliste uuringutega välja selgitatud, millist tüüpi ravimite kasutamine ei avalda kahjuliku toimet lootele. Raseduse ajal on eelistatud inhaleeritavad (sissehingatavad) ravimvormid, mille eelis on see, et ravim pihustatakse otse kopsu, mille tõttu ravimi loote organismi sattumise tõenäosus on väike. Enamik astma ravimitest ongi inhaleeritavad. Ka rasedate raviskeemi kuuluvad põletikuvastased ravimid. Bronhilõõgastite hulka kuuluvad beeta2-agonistid võivad vähendada emaka kokkutõmmete tugevust. Selle toime tõttu kasutatakse beeta2- agoniste mõnikord enneaegse sünnitegevuse mahasurumiseks. Raseduse varasemate etappide ajal on aga beeta2-agonistide kasutamine lubatud. Suukaudsetesse ja süstitavatesse ravimitesse tuleb suhtuda suurema ettevaatusega, kuna need imenduvad kiiresti vereringesse ja võivad sattuda nii ka loote organismi. Seetõttu pole soovitav neid tungiva vajaduseta raseduse ajal kasutada.

Rinnaga toitmine ja astmaravimid

Ka rinnaga toitmise ajal on eelistatavad inhaleeritavad astma ravimid. Üldjuhul sobivad raseduse ajal kasutatavad astma ravimid kasutamiseks ka rinnaga toitmise ajal.