Astma eripärad lastel

ponigaNagu täiskasvanutel, on ka lastel astma vahelduva kuluga haigus, kus paremad perioodid vahelduvad halvematega.
Peamised astma sümptomid on:
  • kuiv köha
  • korduvad hingeldushood vilistava väljahingamisega
  • hingamisraskus

Need nähud võivad väljenduda väga erineva tugevusega, ulatudes üksikutest köhatustest ja hootisest kergest vilinast kuni ööde-päevade vältel korduvalt tekkivate raskete hingeldushoogudeni.

Mõnikord on lastel ainus astma sümptom öine köhahoog.

Oluline on teada, et juba tekkinud allergiline põletik püsib hingamisteedes ka siis, kui sümptome pole. Mingi ärritava teguri toimel bronhid ahenevad ja astmale iseloomulikud nähud tekivad uuesti. Lastel võib mõnikord olla ülekaalus köha ja muud nähud väljenduda vähem. Sageli esinevad haigusnähud hommikupoole ööd. Tihti ägestavad astmat hingamisteede viirusinfektsioonid.

Astmahood lastel

Astmahooks nimetatakse äkki tekkivat hingamisraskust või sümptomite sagenemist. Sümptomid võivad kesta lühikest aega (mõnest minutist mõne tunnini) ja mööduda kas iseeneslikult või bronhe lõõgastavate ravimite abil. Kui sümptomid ei möödu ja jäävad kestma pikemaks ajaks, siis on tegemist astma ägenemisega. Astmahoog lastel võib olla kergest kuni raskeni ja hoogu vallandavaks võivad olla samad tegurid nagu täiskasvanutel – viirused, allergeenid, stress, füüsiline koormus.