Astma põhjused ja allergia

Astma täpset tekkepõhjust ei teata. Siiani ei ole leitud ühest seletust sellele, miks mõnel inimesel tekib astma ja teisel mitte. Kindel on, et olulist rolli mängib pärilik eelsoodumus.

Kui ühel vanematest on astma, tõstab see oluliselt tõenäosust, et laps haigestub samasse haigusesse. Kui mõlemal vanemal on astma, võib tõenäosus, et ka laps haigestub, ulatuda isegi 80%-ni. Mõnikord võib haigus kanduda üle põlvkonna, vanavanematelt lapselapsele.

allergiadAstma ja allergia seosed

Allergia on organismi ülitundlikkusreaktsioon erinevate ainete suhtes, mis tervele inimesele on kahjutud.

Paljudel juhtudel on astma tekkepõhjuseks allergia. Allergiat võib esineda ka ilma astmata ja vastupidi. Ained, mis tervele inimesele on kahjutud, kuid tekitavad ülitundlikkusreaktsioone teistel, nimetatakse allergeenideks. Levinud allergeenid on loomade karvad ja eritised, õietolmud, kodutolm, toiduained, hallitusseened, kodukeemia, ravimid ja mitmed muud ained. Tihtipeale on toimivaid allergeene mitu. Allergia väljenduseks võib olla silmapõletik (sügelemine ja vesine eritis), nohu (ninakinnisus, sügelemine, vesine eritis), sügelev nahalööve või astma. Allergia tähtsus väheneb täiskasvanueas. Lähemalt sellest, milline peaks olema allergiku kodu