Bronhilõõgastid ja glükokortikoidid (hormoonravimid)

kok3Suurt osa KOKi sümptomeist saab leevendada hingamisteid laiendavate ehk lõõgastavate ravimite abil (neid kutsutakse bronhilõõgastiteks), mis on sarnased astma puhul kasutatavatele ravimitele.

Sissehingatav ehk inhaleeritav hormoon koos pikatoimelise sissehingatava rohuga hingamisteede avamiseks aitab samuti ägenemisi harvemaks muuta. Ägenemised on tavalisemad haiguse kaugelearenenud staadiumis.

Bronhilõõgastid lõdvestavad ehk lõõgastavad hingamisteede seintes olevaid lihaseid ning leevendavad hingamisteede krampi. Mõned toimivad kiiresti ja nende toime kestab ainult mõned tunnid, teised on pikatoimelised, aga nende toime algab aeglaselt. Ühel bronhilõõgastil on üheaegselt kiire toime algus kui ka kauakestev toime. Inhaleeritavad pikatoimelised bronhilõõgastid püsivad hingamisteede seintes olevates lihastes kauem kui lühitoimelised bronhilõõgastid. Toime võib kesta 12-24 tundi, samal ajal kui lühitoimelised ravimid annavad efekti 4-6 tundi. On leitud, et kiire toime algusega pikatoimelise bronhilõõgasti ja inhaleeritava hormooni kombinatsioon mitte ainult ei leevenda sümptomeid, vaid vähendab ka raskete ägenemiste sagedust.

Kui kaua läheb aega, et inhaleeritav hormoon hakkaks toimima?

Aeg, et inhaleeritav hormoon oma mõju avaldama hakkaks, võib olla erineva pikkusega. Mõnedel inimestel avaldub hormooni toime ühe või paari nädala jooksul, eriti kui nad kasutavad hormooni ning kiire toime algusega pikatoimelise bronhilõõgasti segu, samal ajal kui teistel võib see kauem kesta. Kui te ei tunne 3 kuni 6 kuu jooksul paranemist, peaksite sellest rääkima oma arstiga, sest võib-olla tuleks muuta ravi. Inhaleeritavat hormooni tuleb alati võtta koos pikatoimelise bronhilõõgastiga, sellisel juhul on ravi kõige tulemusrikkam. Kiire toime algusega pikatoimelise bronhilõõgasti ning inhaleeritava hormooni ühte ravimimahutisse kokku panemine ehk kombineerimine on ühtaegu mugav kui on näidanud ka paremaid ravitulemusi, kui nendesamade ravimite tarvitamine eraldi. Sellise ravikombinatsiooni kõige olulisem efekt seisneb selles, et igapäevaselt kasutatuna vähendab see riski raskete ägenemiste tekkeks.

Kas inhaleeritaval hormoonil on kõrvaltoimeid?

Inhaleerimisel saadav hormooniannus on väga väike, mis tähendab, et suus ja kõris võib hormoon kerget mõju avaldada, aga tavaliselt ülejäänud kehas kõrvaltoimeid ei esine, ka siis, kui inhaleeritavaid hormoone pikka aega tarvitada.

Pärast iga ravimi inhaleerimist peate te loputama oma suud, kuna see aitab vähendada riski suu ja kõri seennakkuse tekkeks. Mõnedel inimestel võib inhaleeritav hormoon hääle kähedaks muuta, kuid see leeveneb, kui hormooni annust vähendada.