Kirurgiline operatsioon

  • kok5 - mees prillidegaBullektoomia
  • Kopsumahtu vähendav kirurgia
  • Kopsude siirdamine

KOK-i haigeid on võimalik kirurgiliselt aidata kolmel ülalmainitud viisil.

Bullektoomia on kirurgiline protseduur, mille jooksul eemaldatakse kopsukoest bullad ehk õhust tühjenenud põiekesed, mis on tekkinud kopsukoe hävinemisel. Bullad on enam kui 1 sentimeetrise läbimõõduga õhutühjad alad kopsus, mis segavad normaalse koe hingamist ja gaasivahetust. Kui bullasid on palju või need on gigantsed, häirib see diafragma ehk vahelihase tööd, kuna surub seda kõhuõõnde. Pärast bullektoomiat saavad normaalselt funktsioneerivad kopsusombud piisavalt ruumi avanemiseks (õhuga täitumiseks) ning kokkutõmbumiseks (õhust tühjenemiseks), mis omakorda parandab hingamist. Kirurgiline protseduur soodustab ka vahelihase liikumist ülespoole, hingamist silmas pidades tõhusamale positsioonile. Bullektoomiat teostatakse Eestis Tartu Maarjamõisa Kliinikumis.

Kopsumahtu vähendav kirurgia

Kopsumahtu vähendaval kirurgilisel protseduuril eemaldatakse kopsukude, milles on ohtralt õhutühje alasid ehk bullasid. Bullad avaldavad survet normaalsele kopsukoele, halvendades selles toimuvat hapniku-süsihappegaasivahetust ning raskendavad ka hingamislihaste tööd. Kopsumahtu vähendavat kirurgiat teostatakse Eestis Tartu Maarjamõisa Kliinikumis. Operatsioonil eemaldatakse ligikaudu 30% kahjustatud kopsust. Kopsu suurust vähendades on järelejäänud kopsuosa ning hingamislihased (vahelihas ja roietevahelised lihased) võimelised tõhusamalt töötama ja kergemalt hingama. Kahjuks on operatsiooniga seotud riskid suuremad kui muudel kirurgilistel protseduuridel. See on mõistetav, kuna patsiendid on ju üldiselt vanemad ning neil on halb kopsufunktsioon. Operatsiooni õnnestumise eelduseks on operatsioonieelses perioodis alanud taastusravi ja kehaliste harjutuste jätkamine pärast operatsiooni.

Kopsude siirdamine

Kopsude transplantatsioon ehk siirdamine on kirurgiline protseduur, mille korral patsiendi kahjustatud kopsud asendatakse osaliselt või täielikult doonori omaga. Siirdada saab üht osa kopsust ehk kopsusagarat, üht kopsu, mõlemat kopsu ühel ajal või kopse ja südant korraga. Eestis ei ole kopsude siirdamise operatsiooni teostatud.