Hingamisteede põletiku vastased ravimid

b09Hingamisteede põletiku vastaseid ravimeid kasutatakse astma põhi- ehk püsiravis hingamisteede kroonilise allergilise põletiku korral.

Pideval kasutamisel aitavad hingamisteede põletiku vastased ravimid vähendada bronhide limaskesta põletikku ning seeläbi vähendada astmahoogude sagedust ja kergendada astmanähte. Astmahoo leevendamiseks või püsiravis koos hingamisteede põletiku vastaste ravimitega kasutatakse bronhilõõgasteid.

Põletikuvastased ravimid ennetavad astmahooge ja astma süvenemist.

Peamised põletikuvastased ravimid on glükokortikosteroidid ehk hormoonravimid. Et sissehingatavad ravimiannused on väga väikesed, satuvad need õigel kasutamisel põhiliselt kopsu ja väga väike osa vereringesse, mistõttu kasutamisel on kõrvaltoimete tekkimise oht väga väike. Ravimi toime saabub mõne nädala pärast ning kestab seni, kuni ravimit tarvitatakse. Et astma korral on hingamisteede põletik krooniline, peab kasutama ravimit regulaarselt ja pikaajaliselt. Arstiga nõu pidamata ei tohiks ravi katkestada. Põletikuvastaste ravimite hulka kuuluvad ka leukotrieenide antagonistid. Leukotrieenid on ained, mis koos mitmete teiste ainetega tekitavad hingamisteede limaskestas põletiku. Leukotrieenide antagonistid on ained, mis ei luba leukotrieenidel toimida, kuna kinnituvad erilistele valkudele (retseptoritele), mille vahendusel leukotrieenid oma toimet avaldaksid. Tavaliselt kasutatakse leukotrieenide antagoniste lisaravimina inhaleeritavale (sissehingatavale) glükokortikosteroidile raskesti ravile alluva astma korral või alternatiivse ravimina, kui patsiendile mingil põhjusel glükokortikosteroidid ei sobi. Leukotrieenide antagonistid on suu kaudu sissevõetavad ravimid.

Ravimi kasutamist ei tohi katkestada!

Astma on krooniline põletikuline haigus, mis enamikel juhtudel ei ole täielikult väljaravitav. Selleks, et hoida põletik kontrolli all ja vältida haiguse süvenemist, peaks võtma põletikuvastaseid ravimeid ka siis, kui haigusnähte ei ole. Tavaliselt leiab arst koostöös patsiendiga väikseima raviannuse, mis on vajalik just selle patsiendi astma ohjamiseks.