Inhalaatorid

Astmaravimeid manustatakse inhalaatori abil.
Inhaleeritava ehk sissehingatava ravi tõhusus oleneb nii ravimist kui kopsudesse jõudvast ravimi kogusest. See kui palju ravimit kopsu jõuab, sõltub inhalaatori tüübist ja inhalatsiooni tehnikast.

Seetõttu on väga oluline kasutada inhalaatorit õigesti. Igale inimesele tuleb leida sobivat tüüpi inhalaator, mis vastaks tema eale ja oskustele.

Inhalaatorite liigid on:
  • aerosoolinhalaatorid
  • pulberinhalaatorid
  • nebulisaatorid ehk elektrilised aerosoolpihustid
Aerosoolinhalaator

Aerosoolinhalaator

Aerosoolinhalaator

Aerosoolinhalaator (annustatud inhalatsiooniaerosool) on mitmeannuseline balloonikujuline inhalaator, mis sisaldab propellantgaasiga ja lisaainetega segatud ravimsuspensiooni (ainete segu). Aerosoolinhalaatori inglise keelne nimetus on pressurized metered dose inhaler (rõhu all olev mõõdetud annusega inhalaator), mille tõttu on kasutusel ka lühend pMDI või MDI. Propellantgaas muudab ravimsuspensiooni aerosooliks, mida on võimalik sisse hingata. Iga vajutusega pihustatakse inhalaatorist välja üks annus ravimit. Ravim on balloonis suure surve all ja väljub inhalaatorist kiirusega 30-50 m/s, mistõttu inhaleerimine on tehniliselt keeruline ja vajab täpset sissehingamise ajastatust. Suure kiiruse tõttu jääb enamus ravimist suuõõnde ja neelu ning neelatakse alla. Seetõttu ei soovitata aerosoole otse hingata, vaid kasutada abivahendina vahemahutit. Vahemahuti abil manustatud aerosoolist jõuab hingamisteedesse rohkem ravimit. Aerosoolinhalaatorit võib kasutada iseseisvalt ilma vahemahutita vaid esmaabiks kiiretoimeliste bronhilõõgastite inhaleerimiseks. NB! Inhaleeritavat steroidi sisaldava aerosooli inhaleerimisel peaks alati kasutama vahemahutit. Otse inhaleerimisel jääb enamik ravimist suhu, mistõttu väheneb ravitoime, suureneb oht saada kõrvaltoimeid ja suur osa ravimist läheb lihtsalt kaotsi. Aerosoolinhalaatorit koos vahemahutiga kasutatakse tavaliselt imikutel ja väikelastel, kes ei saa hakkama pulbriliste ravimite inhaleerimisega.

Vahemahuti Nebuchamber maskiga

Vahemahuti Nebuchamber maskiga

Vahemahuti

Aerosoolravimite inhaleerimise abivahendiks on vahemahuti. Vahemahuteid on erinevast materjalist ja mitmesuguse suuruse ning kujuga, kuid tööpõhimõte on neil kõigil üks: ravimannus pihustatakse mahutisse ja hingatakse läbi vahemahuti kopsudesse. Klapiga (ventiiliga) vahemahutid (Nebuchamber, Volumatic, Babyhaler ja Aerochamber) on kõige praktilisemad.

Need lasevad patsiendil sisse hingata oma hingamise rütmis ja pole vaja eriliselt ajastada. Volumatic, Babyhaler ja Aerochamber on valmistatud plastmassist ja vajavad periooditi välja vahetamist peamiselt klappide kulumise tõttu. Samuti on plastmassil omadus tekitada elektrostaatilist laengut, mistõttu osa ravimist jääb vahemahuti seinale ja suurendab ravimi kadu.
Vahemahuti Nebuchamber maskita

Vahemahuti Nebuchamber maskita

Nebuchamber on vahemahuti, mis on valmistatud roostevabast terasest ja seetõttu ei kulu ega soodusta elektrostaatilise laengu teket. Väljavahetamist vajab vaid Nebuchamber’i klapp, mis on eraldi saadaval. Sõltuvalt vanusest kasutatakse vahemahutit koos maskiga või ilma. Näomaskiga vahemahutit kasutatakse imikutel ja väikelastel, kes ei tule läbi otsiku ehk huuliku hingamisega toime. Maski kasutades tuleb jälgida, et see liibuks hästi vastu nägu. Vanemad lapsed ei vaja näomaski ja võivad hingata vahetult läbi huuliku. Läbi huuliku hingamine on palju tõhusam ja sellele tuleb üle minna nii ruttu kui võimalik. Kolmeaastased lapsed on enamasti võimelised kasutama vahemahutit ilma maskita. Vahemahutit peab pesema sooja veega kord nädalas. Vajadusel võib kasutada nõrgatoimelist nõudepesuvahendit.

Pulberinhalaatorid

Pulberinhalaatoris on ravim pulbrilisel kujul. Pulberinhalaatorid on tõhusamad kui aerosoolid ja neid on lihtsam kasutada. Pulberinhalaatorite kasutamine ei nõua hingamise koordineerimist ega vahemahutit. Vajalik on sügav sissehingamine läbi inhalaatori, mistõttu patsient peab suutma vaid sügavalt sisse hingata. Enamiku pulberinhalaatorite kasutamisega saavad hakkama lapsed alates 5-6 eluaastast. Pulberinhalaatorid ei sobi imikutele ja väikelastele ning raske hingamispuudulikkusega patsientidele. Pulberinhalaatorid võivad olla ühe– või mitmeannuselised:

  • Mitmeannuselised pulberinhalaatorid on inhalaatorid, mis sisaldavad kindla hulga annuseid ühes inhalaatoris (Turbuhaler, Diskus, Easyhaler, Diskhaler)
  • Üheannuselised inhalaatorid on inhalaatorid, milles ravim on paigutatud ühekordset annust sisaldavasse kapslisse (Aerolizer)

Diskhaler on pulberinhalaator, kus inhaleeritav pulber paikneb annustena kettal. Ühel kettal on 8 ravimi annust. Turbuhaler, Diskus, Easyhaler sisaldavad sõltuvalt inhalaatorist 60 kuni 200 annust ühes inhalaatoris.

 

Turbuhaler on pulberinhalaator, mille suuotsik sisaldab spetsiaalseid spiraalkanaleid. Tänu spiraalkanalitele pulbri osakesed eralduvad üksteisest ja saavad eelkiirenduse, mistõttu ravim jõuab paremini kopsudesse ja vähem ravimit jääb suhu ning neelu. Turbuhaleri kohta saavad tervishoiutöötajad ja Turbuhalerit kasutavad patsiendid lähemalt lugeda veebilehelt www.turbuhaler.ee 

Turbuhaler pulberinhalaator

Turbuhaler pulberinhalaator


Aerolizer on pulberinhalaator, mille korral iga annus tuleb enne inhaleerimist paigaldada kapslina inhalaatorisse.

Aerolizer pulberinhalaator

Aerolizer pulberinhalaator


Diskus on pulberinhalaator, mis sisaldab fooliumriba 60 ravimpesaga.

Diskus pulberinhalaator

Diskus pulberinhalaator


Nebulisaator

Nebulisaator

Nebulisaator

Nebulisaator on elektriline aerosoolpihusti, kus vedel ravim muudetakse aerosooliks ja hingatakse sisse läbi klapiga varustatud huuliku. Sõltuvalt vanusest kasutatakse nebulisaatorit koos maskiga või ilma. Kõiki ravimeid ei ole nebulisatsioonilahusena olemas. Nebulisaatori abil on võimalik hingata kiiretoimelisi bronhilõõgasteid ja ka mõnda glükokortikosteroidi. Nebulisaator ei sobi püsiraviks, kuid on väga tõhus ägeda bronhiaalastmahoo korral kõikidele vanusrühmadele. Seetõttu kasutatakse seda peamiselt haiglates ja esmaabi osakondades.